Malatya ve Adıyaman’a deprem hibesi

Hayata Destek Derneği’nin yürüttüğü, Diakonie Katastrophenhilfe’nin büyük destek verdiği ‘Yerelin Liderliğinde Güçlenme Programı’ Malatya ve Adıyaman’da depremzedelerin ihtiyaçlarına yönelik geliştirdikleri projeleri mikro hibelerle destekleyecek.

Seher Akbalık
Seher Akbalık Tüm Haberleri

Adıyaman ve Malatya’da ikamet eden ve afetten etkilenen topluluklara yönelik ihtiyaçlara yerel çözümler üretebilmek amacıyla yürütülecek olan projenin başvuru süresi 14 Aralık’a kadar sürecek.

Malatya ve Adıyaman’da yürütülecek olan programın detayları şöyle;

 Hayata Destek Derneği olarak, Diakonie Katastrophenhilfe’nin desteğiyle yürüteceğimiz toplum temelli afet risk yönetimi çalışmalarımız kapsamında, depremden etkilenen yerel toplulukların kendi ihtiyaçlarına yönelik geliştirdikleri projeleri mikro hibelerle destekleyeceğiz.

Afet bölgesindeki ihtiyaçları, afetten doğrudan etkilenen yerel halk ile birlikte tespit etmek ve afetlerle mücadele için yereli güçlendirmek amacıyla hayata geçirdiğimiz programımıza başvurularınızı bekliyoruz.

Projeye başvuru için son gün 14 Aralık 2023. 

PROGRAM SÜRECİ NASIL OLACAK?

Adıyaman ve Malatya illerinde ikamet eden ve afetten etkilenen topluluklara yönelik ihtiyaçlara yerel çözümler üretebilmek amacıyla proje geliştirip uygulamak isteyen gruplarla bir araya gelecek; proje geliştirme süreçlerini birlikte planlayacağız. Saha sorumlularımızın desteğiyle proje geliştiren yerel kurum, STK ve toplulukların başvuruları arasından belirlenen projeler, belirli bir miktara kadar mikro hibelerle desteklenecek.

BAŞVURU KRİTERLERİ NELERDİR?

* Adıyaman veya Malatya illerinde yaşamak,

* 18 yaş üstü en az 5 kişiden oluşan bir topluluk olmak (yerel organizasyon/ sivil toplum kurumu/ sivil topluluk/ mahalle grubu vb.)

* Bireysel fayda yerine katılımcı ve toplumsal fayda amaçlı projelerle afet bölgesinde yaşayan toplulukların ihtiyaçlarına çözümler önermek,

* Yerelin liderliğinde yürütülecek projeler kapsamında yerel çözümleri hedeflemek,

* Proje sürecini hesap verebilirlik çerçevesinde tamamlama taahhüdünde bulunmak.

NEDEN YEREL VE SİVİL İNİSİYATİFLER / TOPLULUKLAR?

Afetlerden etkilenen toplulukların, afet risk yönetimi kapsamında yapılan çalışmalara dâhil olması, projelerin oluşturulma ve hayata geçirilme süreçlerinde sorumluluk almaları önemlidir. Özellikle de afet bölgelerinde ihtiyacın doğru tespiti ve yerel çözümler üretme anlamında katılım kritik önemdedir.

Yerelin liderliğinde güçlenme yaklaşımı, gelecekteki afet ve krizlere yerelden müdahale edebilmek için yerel toplulukların kapasitelerini güçlendirmeyi amaçlar. Bu metodolojiyle şunlar amaçlanır:

Afetlerde ortaya çıkan kriz durumlarına topluluk üyelerinin yanıt verebilmesi,

Afet sonrası hayatta kalanların saygınlık, öz değer, bağlılık duygularını güçlendirmek;  sosyal uyum ve toplumsal refaha katkı sağlayabilmek,

Krizlere karşı savunmasızlığın temel nedenlerini ele almak, kriz sonrasındaki acil ihtiyaçları giderme ve toparlanma safhasını hızlandırmak.

Toplum temelli çalışmalar; afet bölgesini ve bölge insanını kültürel ve coğrafi olarak en iyi tanıyan özneyi, yani yerel halkı merkeze alır,  bilgilendirme, geliştirme ve sorumluluk üstlendirme yoluyla yürütülür. Hayata Destek, toplulukların afet anında yetkili kurumlarla iletişime geçmesi, afete müdahale kapsamında güçlenmesi ve kapasitelerinin geliştirilmesinin afet risk yönetimindeki en etkili yol olduğunu düşünür.

PROGRAMIN İŞLEYİŞİ: NASIL YAPARIZ?

Bilgi ve başvuru dönemi:

Destek programına başvurmak için isteyen gruplar hayatadestek.org internet sitesinden iletişim bilgilerini ve proje fikirlerini kısaca aktarır.

Saha Sorumlularımız başvuruculara ulaşarak bilgilendirme toplantıları düzenler. Başvurucu topluluklar bir araya gelir, proje fikirlerini paylaşır. Saha sorumluları ile birlikte toplulukların projelerini gerçekleştirebilmeleri için ihtiyaçlar belirlenir.

Proje geliştiren topluluklar saha sorumlularımızın desteğiyle mikro hibe başvurusunda bulunur.

BAŞVURULAR 14 ARALIK 2023’TE KAPANIYOR

Hibeyle desteklenecek grupların belirlenmesi ve toplulukların proje uygulamaları dönemi:

Hayata Destek Topluluk Temelli Çalışmalar Değerlendirme Komitesi tarafından değerlendirilen projeler arasından hibe desteği verilecek projeler seçilir ve duyurulur.

Topluluklar projelerini uygular. Bu süreçte Hayata Destek toplulukların ihtiyaçlarına göre süpervizyon desteği verir.

Proje uygulama dönemi yapılacak projenin içeriğine göre değişmekte olup ortalama 2 aydır.

Değerlendirme ve raporlama dönemi:

Proje uygulayan gruplar bir araya gelerek değerlendirme toplantıları yapar.

Topluluklar nihai faaliyet raporu ve finans raporlarını Hayata Destek’e sunar.

Projenizin Programımıza Uygun Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Adıyaman ve Malatya ilerinde bulunan sivil topluluklar programa başvurabilir. Sivil topluluklar şu oluşumlardan olabilir:

-  Yerel STK/grup ve inisiyatifler,

-  Yerel platformlar,

-  Yerelin liderliğinde yeni kurulan mahalle/bölge toplulukları,

-  Sosyoekonomik anlamda kırılgan grupların güçlenmesine yönelik çalışmalar yapan yerel topluluklar,

-  Yerelde yaşanan sorunlara karşı savunuculuk, lobicilik ve kampanya yürütme çalışma grupları.

Depremden etkilenen toplulukların ortak faydasına ve ihtiyacına yönelik yerel çözümler üretmeyi hedefliyorsanız,

Yerel topluluklar arasında bilgi alışverişi, iletişim ve dayanışmayı ve katılımcılığı destekleyen proje fikirleriniz varsa,

Sürdürülebilir ve toplumsal faydayı sağlayacak proje fikirleriniz varsa,

Bu fikirler Hayata Destek Seçim Komitesi tarafından önceliklendirilecektir.

Başvuru sürecine ilişkin her türlü soru ve destek talebiyle ilgili bölgenizdeki proje sorumlusuyla iletişime geçebilirsiniz:

07 Ara 2023 - 16:20 - Yaşam

Mahreç  Seher Akbalık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Söz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Söz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Söz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Söz değil haberi geçen ajanstır.