‘İslamiyet'in doğuşuyla hasta bakımı önem kazanmış’

Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde hemşirelik mesleğinin önemini ve hemşirelerin topluma sağladığı değerin farkındalığını sağlamak amacıyla ‘Geçmişten Geleceğe Hemşirelik’ konulu konferans düzenlendi.

Haber Bülteni
Haber Bülteni Tüm Haberleri
‘İslamiyet'in doğuşuyla hasta bakımı önem kazanmış’
Haber albümü için resme tıklayın

Üniversitede gerçekleştirilen programda konuşan Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, hemşireliğin diğer meslek dallarında olduğu gibi toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan hayatıyla yakından ilgili, bilgi, beceri ve ekip çalışması gerektiren, temelinde sevgi, saygı, özveri, sabır, hoşgörü yatan, çalışma şartları olan zor bir meslek olduğunu söyledi.

Bentli, deprem ve pandemide hemşireliğin ne kadar kutsal bir meslek olduğunu bizzat toplumun benimsediğine değindi.

Hemşirelik bölümünün 2021-2022 yılında öğrenci alımına başladığını aktaran  Bentli,

“Şu anda 4 doçent, 1 doktor öğretim üyesi ve 2 araştırma görevlisi ile eğitim öğretime devam etmekteyiz. Kaliteli bir eğitim vermeye çalışıyoruz. Stajlarda da hocalarınız mutlaka yanınızda olmaya çalışacaklar. Genç dinamik bir ekip ile çalışmaktayız. 2023-2024 eğitim yılında İç hastalıkları hemşireliği ve cerrahi hastalıkları hemşireliği anabilim dalında yüksek lisans öğrencisi kabulüne başladık. Bu gün itibari ile 156 lisans ve 14 yüksek lisans öğrencisi ile eğitim öğretime devam etmekteyiz. Hem ulusal hem uluslararası arenada görünürlüğü artan bir fakülte olmak için emin adımlarla yürüyoruz”

ifadelerine yer verdi.

‘İslamiyet'in doğuşuyla hasta bakımı önem kazanmış’

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şahin Direkel ise

“Hemşireler sağlık ekibinin en önemli parçalarından biridir. Hemşirelik fedakârlık gerektiren belli ilkeleri, belli kuralları olan bir meslektir. Hemşire sır saklar, görev bilincine sahiptir ve hiçbir şekilde din, dil, ırk, mezhep ayrım yapmaksızın herkese fedakârca hizmet eden kişidir. Hemşire hiçbir zaman hastayı hayati tehlikeye sokacak bir girişimde bulunmaz ve hemşire devamlı kendini geliştirir, yetiştirir ve daima iyi seviyeye gelmek için elinden gelen bütün gayreti gösterir. Hemşirelik; bireyin, ailenin ve toplumun sağlığını ve esenliğini koruma, geliştirme ve hastalık halinde iyileştirme amacına yönelik hemşirelik hizmetlerinin planlanması, örgütlenmesi, uygulanması, değerlendirilmesi ve eğitiminden sorumlu bir sağlık disiplinidir. Ülkemiz hemşirelik eğitiminde dünya standartlarını yakalamış, hatta bazı alanlarda geçmiş durumdadır”

diye konuştu.

‘İslamiyet'in doğuşuyla hasta bakımı önem kazanmış’

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Seyhan Çıtlık Sarıtaş ise

“Sağlık tüm insanlar için zorunlu vazgeçilmez temel ihtiyaçlardan biridir. Tüm Dünya da olduğu gibi ülkemizde de sağlık hizmetlerinin ulaşılabilir, kaliteli sunulabilmesi, sağlıkta ekip çalışması ile mümkündür. Hemşire, bu ekip hizmetinin en temel unsurlarından biridir. Hemşirelik çağlar boyunca çeşitli aşamaları geçerek bugünkü modern ve insan onuruna yakışır biçimde bakım kalitesi sunarak gelmiştir. Hemşirelik mesleği. Dünyada serbest dolaşım hakkı olan 8 meslekten bir tanesidir. Ülkemizde sağlık alanında en çok istihdam edilen meslek hemşireliktir”

dedi.

Konferansta Malatya Turgut Özal Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Harun Barış koordinatörlüğünde gerçekleştirilen dinletinin ardından İnönü Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Behice Erci’nin sunumu ile devam etti.

‘İslamiyet'in doğuşuyla hasta bakımı önem kazanmış’

Prof. Dr. Behice Erci, hasta bakımının geçmişinin eski çağlara kadar dayandığını ve bu sebeple başlangıçta toplumun ihtiyaçlarını karşılamak, hasta ya da kırılgan bireylere bakım vermek amacıyla geliştirildiğin ifade etti:

“Hemşireler, hasta bakımında bitkisel ilaçlar ve tedavi edici teknikler kullanmışlardır. Bu yüzyıldan sonra hemşirelik için gerileme dönemi başlamıştır. İslamiyet'in doğuşuyla hasta bakımı önem kazanmış. Savaşlarda yaralı askerlere bakan kadınlar vardı. Yaralı ve hasta bakımı için ilk kadın topluluğu peygamber efendimiz zamanında kurulmuştur.”

 

16 May 2024 - 10:40 Malatya- Gündem

Mahreç  Haber Bülteni


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Söz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Söz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Söz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Söz değil haberi geçen ajanstır.