AK Parti’den seçim vaatleri gelmeye başladı: İşte yeni Malatya!

31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan Malatya’da Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayları tek belli olurken AK Parti’de mühendis Ahmet Durmuş, aday adaylığını ilan etti. Maden Mühendisi olan Durmuş, Malatya’yı çok merkezli, depreme dirençli bir kent haline getireceğini söyledi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Parti’den aday adayı olan Ahmet Durmuş, seçim vaatlerini anlattı. Basın konteyner alanında gazetemizi ziyaret eden Maden Mühendisi olan Durmuş  Büyükşehre adaylığını ilan etti.

Durmuş, Kahramanmaraş depremlerinde ağır hasar alan Malatya'da seçim vaatlerini ise şöyle sıraladı. Durmuş,

“Doğu ile Batı’nın kesişim noktası olan Malatya, gelişime en açık illerden birisidir. Sağlıklı bir yapılaşma ve doğru bir kentleşme, Malatya için vazgeçilemez bir öncelik olmalıdır. Bu süreçte ulaşım, konut, yeşil alanlar, ticaret ve altyapıda Malatya’mızın ihtiyaçlarına cevap veren; çevresel sürdürülebilirliği, ekonomik kalkınmayı ve sosyal eşitliği gözeten daha yaşanabilir, güvenli bir kent imar etmeyi planlıyoruz. Malatya’nın 50 yıllık planını oluşturarak bu plan doğrultusunda yeni bir kent modeli ortaya koymak için bir an evvel işe koyulacağız. Biliyoruz ki Malatya’nın kaybedecek bir saniyesi bile yoktur”

dedi.

“TEMEL NASIL ATILIRSA İNŞAAT O ŞEKİLDE YÜKSELİR”

Açıklamasının devamında yeni ve büyük Malatya’nın temellerini atacaklarını kaydeden Durmuş,

“Doğru bir planlama sonrası hızlı ve organize bir şekilde kalıcı konutların yapıldığı, şehir merkezlerinin oluşturulduğu, ticari ve konut alanlarının doğru bir şekilde belirlendiği, afetten etkilenen toplumun ekonomik, sosyal ve psikolojik bütünlüğünün yeniden sağlandığı, yeni ve aynı zamanda büyük Malatya’nın temellerini atmak için gerekli tüm çalışmalarımızı yaptık.  Kendi içerisinde kapalı kalan Malatya’mızın artık sanayileşmesinin ve gelişim sürecinin başlatılmasının zamanı gelmiştir. Bu bir milat olacak. Malatya’mıza, modern ve uygar kent ilkeleri çerçevesinde tarihi, kültürel, doğal değerlerine sahip çıkarak bir Dünya Kenti statüsü kazandırmanın gayreti içerisinde olacağız.Temel nasıl atılırsa inşaat o şekilde yükselir. Bu sebeple Yeni ve Büyük Malatya için doğru temelin atılması tam da şu anda gereklidir. Aksi halde çarpık kentleşme modeli ile kaldığımız yerden devam edilecektir. Biliyorum ki bunu hiçbir Malatyalı istemez.”

  İfadelerine yer verdi.

ÇOK MERKEZLİ KENT SİSTEMİNİ DEVREYE ALACAĞIZ”

Durmuş’un açıklamalarının devamı şöyle:

Şehrin bir bölgede sıkışıp büyümeyi ve gelişmeyi engelleyen tek merkezli kent yapısından çıkıp çok merkezli kent yapısına dönüşmesi, vizyonel bir gelişim planı için önemli bir unsurdur. Büyükşehir olgusunun tam anlamıyla oturması ve gelişerek büyümesi için Yeşilyurt ve Battalgazi olmak üzere iki merkez ilçemizde şehir merkezleri oluşturularak Büyük Malatya’nın temellerini şimdiden atmayı hedefliyoruz.
2012 yılında çıkarılan 6360 sayılı kanun ile Malatya'da sınırları il mülki sınırları olan büyükşehir belediyesi kuruldu ve 2014 Türkiye yerel seçimlerinin ardından büyükşehir belediyesi çalışmalarına başladı. Battalgazi ve Yeşilyurt olmak üzere 2 Merkez İlçe ve 11 ilçeye ayrılan Malatya her geçen gün artan nüfusu ve araç yoğunluğu sebebiyle kent merkezinde yaşanan yoğunluk birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Kent merkezine ulaşım sağlayan ve tek ana aks olarak bilinen İnönü Caddesi artık şehir içi ulaşım yoğunluğunu kaldırmamaktadır. Malatya’nın gelişmesi, ulaşım sorunundan kurtulması amacıyla çok merkezli kent sistemini devreye alarak Yeşilyurt ve Battalgazi ilçelerinde şehir merkezleri oluşturulması için gerekli planlamalarımızı yaptık.

ULAŞIM VE TRAFİK İYİLEŞTİRMESİ

Yaşanan afetten azami derecede etkilenen Malatya’da yıkım çalışmaları devam etmekte olup ara ara bu çalışmalar nedeniyle şehir yolları trafiğe kapanmaktadır. Kent içi ulaşımın rahatlatılması için yeni kent planına uygun olarak belirli ana arterler oluşturarak aktif şekilde kullanıma açılması bununla birlikte Kuzey ve Güney Kuşak yollarını da acilen tamamlayarak trafiğin rahatlatılması sağlanacaktır. Ayrıca Kuzey Çevre Yoluna hız verilerek bir an evvel tamamlanması, mevcut çevre yolunun ise şehir içi ulaşıma dâhil edilmesi için gerekli görüşmeler yapılarak ödenekleri çıkartılacaktır. Bu sayede Malatya’da yaşayan ve depremin olumsuz psikolojisinden etkilenen vatandaşların yaşam şartlarının iyileştirilmesine ve geleceğe olan bakışının olumlu hale getirilmesine katkı sunulmuş olacaktır.
Şehir merkezi ulaşım planlaması ile daha geniş ve rahat seyir sağlayacak planlı bir uygulama yapılarak geçmişte yaşanan trafik sorununu ortadan kaldırmayı planlıyoruz.
Şehrin büyük oranda ulaşım yükünü taşıyan Beylerderesinden başlayarak İnönü Üniversitesine kadar trafik sıkışıklıklarına sebebiyet veren ve mevcutta halen çevreyolu olarak kullanılan, yol güzergâhımız üzerinde özellikle Beylerderesinden İstasyon Kavşağına kadar alt geçit ve köprülü üst geçit planlarımızı tamamladık.
Yeni ve Büyük Malatya vizyonuna yakışır bir kent profili ortaya çıkararak gelecek nesillere ulaştırmayı düşünüyoruz.

“DEPREME DAYANIKLI YAPILAR YAPILACAK”

Konut ve işyerlerinin mevcut durum analizleri ivedilikle yapılacak. Dirençsiz yapılar tespit edilerek dönüşüm sistemiyle yıkılarak yerine depreme dayanıklı ve modern yapılar oluşturulacak, orta hasarlı yapılarda ise depreme olan direncine dayalı kontrollü güçlendirme sistemine dâhil edilecek. Yeni yapılarda deprem izolatörü kullanımı özendirilecek.

“ÇEVREYE VE EKO SİSTEME DUYARLI OLUNACAK”

İnsan hayatı önceliklidir. İnsan ise doğa ile birlikte vardır. Malatya genelinde devam eden yıkımlar sebebiyle oluşan tozların acilen önüne geçilmesi zaruridir. Asbest gibi kanserojen maddenin yıkımlar sebebiyle dağılarak insan hayatına zarar vermesi asla kabul edilemez. Hizmet insan içindir. İnsanı yok sayarak hizmet yapamazsınız. Bu sebeple yıkımlarda oluşan asbest ve tozun etkisini azaltmak için daha teknolojik sulama tekniklerinin kullanılmasını sağlayacağız. İnsanlarla birlikte hayvan, hava, su ve toprak zarar görmeden çevreye duyarlı bir şekilde yıkımlar tamamlanacaktır.

“ŞEHİR EKONOMİSİNİN GÜÇLENMESİNİ SAĞLAYACAĞIZ”

Tarımı ile sanayisiyle, ticareti ile güçlü bir Malatya için çok ama çok çalışacağız. Tarımda güçlü bir Malatya için başta kayısı olmak üzere dış ticaretin geliştirilmesinin yanı sıra daha kaliteli ve verimli bir ürün çıkartılabilmesi geleneksel kayısı üretiminden çıkıp bilinçli üretim sistemi yaygınlaştırılmalıdır. Uzman ekipler ile bilinçlendirme çalışmaları yapılarak gerekli ekipman kullanımları özendirilecektir. Kayısının iç pazarda tüketilmesi için de gerekli tüm tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapılacaktır. Ayrıca sera sisteminin yaygınlaştırılarak meyve ve sebze üretimi güçlendirilip Malatyalının hem uygun fiyata hem de taze ve kaliteli meyve ve sebze tüketimi sağlanacaktır. Üzümüyle, kirazıyla, ceviziyle, elması, armudu, narı ile kaliteli ve yaygın bir ürün kitlesine sahip Malatya, tarım ve ekonomik olarak daha güçlü bir hale gelmemesinin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır.
Daha güçlü bir sanayi için gerekli alt yapıları oluşturduğumuzda ekonomi ve istihdamı gelişmiş ve hızlı büyüyen bir Malatya’yı birlikte inşa edeceğimize inanıyoruz.

“TÜRKİYE YÜZYILINDA ORTAK AKIL İLE HEP BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ”

Malatya’nın içerisinde bulunduğu güç durumdan bir an önce çıkabilmesi; kent planlamasında yerel halkın, sivil toplum kuruluşlarının, uzmanların ve yöneticilerin bir araya gelerek kentsel projeleri, politikaları ve kararları birlikte oluşturması ile yani ortak akılla mümkündür. Malatya’nın yeniden yapılanma sürecinde ortak akıl her zamankinden daha önemlidir. Malatya’mız bir imtihan içerisindedir. Bu acı tablonun bir fırsata dönüştürülmesi, kadim kentimizin geleceğini şekillendirecek vizyona bağlıdır. Rabbimin izniyle ve yardımıyla bu imtihandan inşallah hep birlikte ve başımız dik bir şekilde çıkacağız.

“GÜÇLÜ BİR BELEDİYE GÜÇLÜ BİR EKİP İLE HİZMET EDECEĞİZ”

İyi bir hizmet için iyi bir ekip olmalıdır. Dünya’ya örnek bir belediye olma düşüncesiyle liyakate önem veren yönetim anlayışıyla bilgi ve tecrübeye önem vererek doğru bir yönetim sistemi oluşturacağız. Çalışan her arkadaşımız bizim için yol arkadaşıdır. Yol arkadaşlarımızın bilgi ve tecrübelerine önem ve değer vererek uluslararası standartlarda hizmet etme gayreti içerisinde olacağız. Unutulmamalı ki ağaç yaprakları ile gürler. Yol arkadaşlarımızın her biri bizim için çok değerlidir.

21 Kas 2023 - 15:29 Malatya- Siyaset

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Malatya Söz Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Malatya Söz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Malatya Söz editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Malatya Söz değil haberi geçen ajanstır.

03

Ýüksel Akbulut - ESKİ YUZLERDEN BIKTIĞIMIZ HİZMETİN YAPILMADIĞI RANT PESINDE KOŞAN YOZLASMIS SiYASETÇILERIN DEVRE DIŞI BIRAKILDIĞI MALATYAMIZA HIZMET EDECEK LIYAKATLI AHMET DURMUŞ ADAYIMIZI TÜM YÜREĞİMİZLE DESTEKLİYORUZ AK PARTİ BU DÖNEM İNŞALLAH 15 KİŞİLİK GURUBUN DIŞINA CIKARSA KAZANACAKTIR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Kasım 11:21
02

Erol Ağca - Daha öncede ak partide vekil adayı oomuştu sayın ahmet durmuş 6 şubat depremi ile ilimiz buyuk bir afed yaşadı artık bundan sonra malatya şehrine aday olacak başlanların donanımı çok önemli şehre katkı sunmak dahilinde ahmet durmuş yeni bir yüz yer bilimçi mühendis mutlak suretle degerlendirmeli malatya boyle donanımlı biri yönetmeli….ahmet durmuş tam destek her daim destek yolun acık olsun sayın ahmet durmuş

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 21 Kasım 23:24
01

Hayati Kasapoğlu - Malatyamız vakit kaybetmeden fizyoner bir beliye başkanına ihtiyacı sizlerin açıklama yaptığı projeleri yılardır aday adayları ve aday olan siyasiler sürekli bu konulara değinmekte ancak be hikmetse bu projelerini hayata geçiren bir başkan halen gelmedi nedeni ise dar çerçeveden bakan yetersiz ekip ve çevre şehircilik adına günü kurtarma 3 -5 yılık yatırımlarla göz boyama dan başka bir yatırım yok ama Sayım Ahmet Durmuşun anlatığı projeleri hayata geçireceğine inancım var mühendis kimliğinin olması Malatya için bir fırsat inşallah Ak Parti biz Malatya yı yeni maceralara sürüklemezler Malatya lı Geleceğine sahip çık Ahmet Durmuş de

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 21 Kasım 18:47